https://

Pirmosios Rusnės kapinės buvo prie evangelikų liuteronų bažnyčios. Čia laidodavo ne tik Rusnės salos mirusius gyventojus, bet ir iš tų gyvenviečių, kurios buvo anapus Atmatos upės. Pagal 1984 m. atliktų archeologinių kasinėjimų metu rastas įkapes, nustatyta, kad laidota šiose kapinėse nuo XVI-XVII amžiaus.  1684 m. kunigo momerandiume surašyta, kad kapinės neaptvertos, po jas vaikščiojo gyvuliai.  Laidojimas buvo iš dalies mokamas: 5 markės priešais altorių, 2,5 markės bažnyčioje, o kapinėse- nemokamai.

Rusnė klestėjo ir gyventojų daugėjo, štai 1800- aisiais metais parapijiečiai skundėsi, kad nėra vietos laidoti, mat norint palaidoti mirusįjį reikia atkasti prieš 5 metus palaidotąjį. Valdžia atsiuntė Memelio (dab. Klaipėdos) teismo pareigūną, kuris ištyręs padėtį, pranešė, kad mirusiesiems parapijiečiams kapinėse ir gyviesiems bažnyčioje per ankšta. Po ilgų svarstymų 1830 m. netoli Pakalnės kaimo pradžios buvo paskirtas 2 margų žemės sklypas naujoms kapinėms, 1860 m. nors ir nedaug, bet išplėsta senųjų kapinių teritorija, mat naujosiose kapinėse artimųjų nenorėta laidoti, juos laidojo senosiose kapinėse šeimos kapavietėse. Be to, naujos kapinės buvo lygumoje, tad teko privežti smėlio ir jas paaukštinti tiek, kad netektų karsto leisti į vandenį ir, kad potvynis naujųjų kapinių neapsemtų. Skirvytės, Vorusnės ir Pakalnės kaimų žmonės atskirai kiekvienam kaimui susipylė savas kapinaites. 1869 metais senosios kapinės prie bažnyčios buvo uždarytos.  Iki pat antrojo pasaulinio karo pabaigos, kol buvo vietinių gyventojų laidojama buvo naujosiose kapinėse.

Po antro Pasaulinio karo, žlugus Vokietijai, o kraštą okupavus Sovietų Sąjungai sunyko ir naujosios kapinės, mat senųjų gyventojų mažai liko, naujai atvykusieji nenorėjo laidotis liuteroniškosiose kapinėse, laidodavo Šilutėje arba tėviškėje, iš kurios atvyko gyventi į Rusnę.

Neprižiūrimi kapai apaugo piktžolėmis ir krūmais, nuversti kryžiai ir krikštai, suniokoti antkapiniai paminklai, išvogtos marmuro plokštės ir  metalinės tvorelės.

Vis tik ir atvykusieji, pagaliau pradėjo dairytis vietos laidojimui ir jau XX a. 6-7 dešimtmečiuose prasidėjo pavieniai laidojimai, nuo 8-ojo dešimtmečio kapinės ne tik naudojamos, bet ir tvarkomos.  

2021 metų pavasarį, atšilus orams, Rusnės bendruomenės „Rusnės sala“ iniciatyva kapinėse įvyko talka, į kurią buvo kviečiami ne tik rusniškiai, į salą atvažiuojantys jos buvę gyventojai ir, šiaip, norintys prisidėti prie savanoriško tvarkymo darbų. Talkos metu buvo perdažytos autentiškos kapaviečių tvorelės, suformuota „antroji“ tvora, kuri neleidžia pamiršti  senųjų Rusnės gyventojų.

O štai 2023 m. liepos 1 d. rusniškius pasiekė tokia žinia:

„Kiekvienas iš mūsų turime svajonių, jų būna didelių ir mažų. Vienoms užtenka ir vieno žmogaus, kitoms reikia didesnio būrio... Prieš savaitę pastatėme naujus kapinių vartus ir gimė kita svajonė pakeisti kapinių tvorą.

Gal galėtumėme pabandyti šią svajonę įgyvendinti visi kartu?  Išardžius senuosius segmentus ir pardavus, kaip metalo laužą, būtų galima nupirkti sausą betono mišinį. Darbus atliktumėme talkų būdu. Kam patogu lėšas galite pervesti į bendruomenės sąskaitą. Mokėjimo paskirtyje būtina nurodyti, kad lėšos skiriamos kapinių tvoros įsigijimui. Kas neturi galimybės pervesti gali atnešti į seniūniją sekretorei.  Pirmuosius šimtą eurų jau turim .“

Ar daug, ar mažai  surinkta- spręskite Jūs- 7672 eurai ir 6 centai.  Senoji tvora parduota už 700 eurų.

Kai ant kalno pajudini akmenį ir jis nurieda, tai iš paskos rieda ir daugiau akmenukų... taip ir su darbais kapinėse- pradėjus tverti naująją tvorą, vis labiau norėjosi tvarkyti ir kitą infrastruktūrą:

  • Rugpjūčio 22 d. pabaigti montuoti kapinių tvoros segmentai;

  • Vietoj dviejų vartų ir vartelių įrengti ketveri;

  • Prie vandentiekio krano sumontuotas vandens nubėgimo vamzdis su trapu;

  • „Įrankių medis“ su 4 m. apsaugine tvorele ir vandentiekio kranas turi naują trinkelių padą;

  • Šulinys turi metalinį dangtį ir yra "aprengtas" akmenėlių rūbu;

  • Nutiestas akmeninis takelis į kapines;

  • Kapinių centre įvestas naujas apšvietimas;

  • Išfrezuoti senieji kelmai;

  • Konteineriai sustatyti ant naujai suklotų plytelių.

Prie pagrindinių vartų paminkliniame akmenyje įamžinti 1869 metai- kaip naujųjų kapinių pradžios data, bylojanti apie pirmąją kapavietę šiose kapinaitėse.

https://